Rower typu cross country – jak wygląda, wady i zalety roweru Cross Country

Ten rower świetnie sprawdza się podczas jazdy w terenie, jednak na rekreacyjne przejażdżki po mieście jest najgorszym rozwiązaniem. Cenią go te osoby, dla których idealnym terenem na wyprawy rowerowe są tereny górskie oraz wyżynne.

Rower typu cross country pozwala na maksymalne wykorzystanie siły mięśni, zapewnia również możliwość poruszania się z dużą prędkością. Jest to zasługą aerodynamicznej sylwetki oraz pozycji, którą przybiera rowerzysta podczas jazdy. Kierownica znajduje się tu znacznie niżej niż siodełko.

Rowery cross country są lekkie i zwrotne. Lekka rama wykonana jest tu najczęściej z aluminium lub z tytanu, ważnym elementem są tu również zatrzaskowe pedały. Prosta, wąska i nisko umieszczona kierownica to kolejny charakterystyczny element takich rowerów. Siodełko, wąskie i twarde, nie sprzyja siedzeniu – jego głównym celem jest bardziej podpieranie pośladków, niż zapewnianie mu trwałego oparcia. Skonstruowane są w taki sposób, by pedałowanie było możliwie jak najbardziej efektywne. Na takim rowerze można zarówno pokonać spore podjazdy, brak tez problemów związanych z jazdą z górki.

Komfort jazdy w takim modelu zapewniają amortyzatory, choć amortyzacja z tyłu dostępna jest tylko w modelach full suspension. Dla niektórych problemem może być twarde siodełko, zaś pozycja rowerzysty sprawia, że na wycieczkę za miasto (zwłaszcza dłuższą) rower ten się nie nadaje. W trudnym terenie jest jednak niezastąpiony.

Add a Comment

Używamy plików cookie na naszej stronie

Potwierdź, jeśli akceptujesz nasze śledzące pliki cookie. Możesz także odrzucić śledzenie, aby móc nadal odwiedzać naszą witrynę bez żadnych danych wysyłanych do usług stron trzecich.